Całkowite Zaćmienie Słońca w USA 21 sierpień 2017

Całkowite Zaćmienie Słońa uważane jest przez wielu, którzy je widzieli, za jedno z najpiękniejszych zjawisk jakie stworzyła natura! Dodatkowym argumentem, który sprawia, że jest ono jeszcze bardziej wyjątkowe to fakt, że zaobserwować je można niezwykle rzadko. W ciągu roku występują (gdzieś na Kuli Ziemskiej) co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć (z tych najwyżej trzy są całkowite) Z reguły jednak całkowite zaćmienie jest widoczne na terenach słabo zaludnionych bądź bezludnych, np. na Oceanie Spokojnym czy na biegunach.
Marcin, dla którego astronomia i fotografia to naprawdę ogromna pasja, miał okazję widzieć to zjawisko 2 razy- na Węgrzech w 1999 roku oraz w Turcji 2005 roku, więc okazjii zobaczenia Całkowitego Zaćmienia Słońca po raz kolejny nie mógł przepuścić! Ja w tym temacie nie miałam zbyt wiele do powiedzenia. Słyszałam różne historie, wrażenia Marcina, widziałam filmiki i zdjecia w internecie . Wiedziałam, że jest to wyjątkowe zjawisko, którego podobno nie da się opisać słowami. Teraz, gdy jest już po wszystkim i doszliśmy do siebie, wiem że to prawda!

Ale po kolei 🙂

NA MIEJSCU!

Dni mają jak szalone, ostatnie 3 miesiące strzeliły jak z bicza i po przejechaniu ponad 4.000 km z Alaski przez Kanadę i USA docieramy do celu – miasta Idaho Falls w stanie Idaho. Cała Ameryka żyje tym zjawiskiem. Na ulicach rozwieszone plakaty, w sklepach od od kilku miesięcy można kupić różne zaćmieniowe gadżety od specjalnych okularów z z filtrem, kubeczki, koszulki po stroje kąpielow z motywem zaćmioniowym w wiadomym miejscu 🙂 Po raz pierwszy od 1918 roku można będzie zaobserwować to niecodzienne zjawisko na trasie o długości 4200 km, w pasie szerokim na 96-113 km, ciągnącym się przez 14 stanów. Najdłużej – przez około 2 minuty i 44 sekundy w stanie Illinois w parku narodowym Shawnee National Forest.

CO TO JEST ZAĆMIENIE SŁOŃCA?

Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne.

ZAĆMIENIA SŁOŃCA W POLSCE

Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce nastąpiło 20 marca 2015 roku (dość głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach przedpołudniowych). Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca widoczne z terenów Polski nastąpią 21 czerwca 2020 roku (bardzo płytkie zaćmienie częściowe – poniżej 1% przesłonięcia, widoczne na części terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego w godzinach porannych) oraz 10 czerwca 2021 roku (płytkie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju wczesnym popołudniem).

Najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski widoczne będzie dopiero 7 października 2135 roku (na Dolnym Śląsku i w Małopolsce).
W ciągu ostatniego tysiąclecia całkowite zaćmienia Słońca na terenach dzisiejszej Polski miały miejsce siedemnaście razy
20 marca 1140 (Słupsk, Władysławowo, Hel)
4 września 1187 (Gdańsk, Olsztyn, Warszawa, Białystok, Lublin)
26 czerwca 1321 (Włocławek, Leszno)
16 czerwca 1406 (Szczecin, Kołobrzeg, Świnoujście)
7 czerwca 1415 (Wrocław, Katowice, Kraków, Łódź, Kielce, Warszawa, Lublin, Białystok)
26 czerwca 1424 (Szczecin, Poznań, Toruń, Częstochowa, Łódź, Warszawa, Lublin)
16 marca 1485 (Zakopane)
24 stycznia 1544 (Olsztyn, Płock, Sieradz)
12 sierpnia 1654 (Słupsk, Gdańsk, Olsztyn, Siedlce, Biała Podlaska)
23 września 1699 (Świnoujście, Piła, Radom, Zamość)
12 maja 1706 (Gdańsk, Poznań, Toruń, Wrocław)
13 maja 1816 (Władysławowo, Hel, Braniewo)
19 listopada 1825 (Słupsk, Bydgoszcz, Włocławek, Łódź, Warszawa, Rzeszów)
8 lipca 1842 (Zakopane, Rzeszów, Przemyśl)
28 lipca 1851 (Gdańsk, Olsztyn, Warszawa, Białystok, Lublin)
19 sierpnia 1887 (Gorzów Wielkopolski, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Suwałki)
30 czerwca 1954 (Suwałki, Sejny)

DZIEŃ ,,0″ !! 21 sierpień 2017

Po wielu dniach oczekiwania zegar w telefonie odliczający dni do zaćmienia pokazał cyfrę 0 !! Podekscytowani ledwo śpimy w nocy budząc się co chwilę z obawy, żeby nie zaspać 🙂 W końcu dzwoni budzik nastawiony na godzinę 4 rano. Do przejechania mamy ponad 40km na miejsce z którego będziemy prowadzić obserwcje. Upatrzona wcześniej miejscówka jest wręcz idealna! Niewielki wygasły wulkan wyrastający z równiny i leżący dokładnie w centrum pasa w którym zaćmienie trwa 2minuty 16sekund.  Mimo wczesnej pory na miejscu jest już z 200 osób, które podobnie jak my nie mogą się doczekać tego niecodziennego spektaklu! Każde ciekawe miesjca z których warto obserwować zaćmienie są jest super zorganizowane, a Amerykanie zadbali o wszytsko! Są toalety, miejsca gdzie można nabrać zimnej wody, pracownicy rozdają przeciwsłoneczne kremy ochronne, dla zmotoryzowanych wyznaczone są darmowe parkingi, miejsca medyczne, helikopter itp itd.  W powietrzu kipi podekscytowanie i narastające emocje!

ZACZYNA SIĘ!!

O godzinie 11.30 dobiegają do nas piewsze okrzyki i widać wyraźne poruszenie. Rozpoczął się I kontakt, czyli zetknięcie się tarczy Księżyca z tarczą Słońca. W tym momencie zaczyna się zaćmienie częściowe, podczas którego nasz satelita zakrywa stopniowo coraz większy fragment dysku naszej gwiazdy. Wcześniej w Polsce mieliśmy okazję obserwować Częściowe Zaćmienie Słońca, więc ten moment nie jest aż tak ekscynujący , jak dalsza część spektaklu.

Wraz z upływem czasu księżyc coraz w większym stopniu zakrywa słońce. Z minuty na minutę robi się coraz chłodniej, zaczyna wzmagać sie wiatr, a wśród ludzi widać coraz większe podekscytowanie.

Gdy do początku fazy całkowitej pozostało mniej więcej 10-15 minut, zauważyliśmy stopniową zmianę oświetlenia oraz wyraźną zmianę barwy światła. Wszystko lekko zszarzało, cienie zaczęły stawać się coraz głębsze, kontury wyraziste, a barwy kontrastowe. Do fazy całkowitej pozostało kilka minut. Aparat cykał fotę za fotą, a przyciemnienie krajobrazu było teraz wyraźne.

II kontakt rozpoczyna fazę całkowitą. Tuż przed fazą II od strony horyzontu zaczyna wędrować cień! Ludzie krzyczą! gwizdów, oklasków i euforii nie ma końca! cały krajobraz przybiera dziwnych czarno-białych kolorów.  Zanim tarcza słoneczna skryje się za Księżycem, na krótką chwilę pojawia się tzw. diamentowy pierścień, czyli ostatni błysk promieni słonecznych. Diamentowy pierścień pojawia się dwukrotnie – podczas początku i końca fazy całkowitego zaćmienia (tuż po III kontakcie). Gdy nachodząca tarcza Księżyca dotyka brzegów tarczy słonecznej, obserwujemy wtedy mieniący się pierścień z jaśniejszymi punktami, przypominającymi korale lub naszyjnik z pereł. określamy je mianem pereł Baily’ego. Trwa to kilkadziesiąt sekund… Nagle  krzyczący dotychczas ludzie milkną, a wokół słychać tylko odgłosy migawek aparatów. Ta chwila jest niesamowita, lecz bardzo krótka bo tylko 2min 16 sek. W ciągu zalednie chwili robi sie ciemno! Na niebie pojawiają sie gwiazdy, a czarna tarcza księżyca otulona koroną słoneczną wygląda niesamowicie!

Jest to to jedyny moment w którym można zdjąć ochronne okulary i patrzeć gołym okiem na słońce!

III kontakt ma miejsce, gdy tarcza Księżyca zaczyna schodzić ze słonecznej, co rozpoczyna ponownie fazę zaćmienia częściowego, tym razem stopniowo odsłaniającego coraz większe fragmenty Słońca. Od zachodu niebo jaśnieje, a czarny punkt na niebie rozbłyskuje ostrym światłem. To pierścień z diamentem! ludzie znów krzyczą, oklasków nie ma końca. Niestety…to juz koniec… łza kręci sie w oku i dopada nas smutek.

W momencie IV kontaktu tarcza Księżyca całkowicie odkrywa Słońce i kończy całe zjawisko… Nikt z nas nie wierzył, że wszystko trwało ponad 2 minuty. Każdy przeżywał to, co widział chwilę wcześniej. Do końca zaćmienia pozostało jeszcze nieco ponad 80 minut, ale po tym, co widzieliśmy, czas wlókł się niemiłosiernie, a zaćmienie częściowe przestało być dla nas atrakcją

 

REFLEKSJE

Teraz, gdy jest już po wszystkim mogę w pełni świadoma potwierdzić opinię, że CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA to najpiękniejsze i najbardziej emocjonujące zjawisko stworzone przez naturę!

CZĘŚCIOWE Zaćmienie Słońca ( nawet te 90%) widoczne zapewne przez wielu, w żadnym stopniu nie dorównuje CAŁKOWITEMU! Wrażenia i odczucia są niesamowicie emocjonujące, gdy kilka sekund przed 100% zakryciem wokół zmieniają sie kolory wszystko przybiera dziwnych czarno-białych barw, a pędząca ciemna łuna od strony horyzontu sprawia, że człowiek czuje się jakby uczestniczył w jakimś filmie SF!!  Wewnętrzna eksplozja i ekscytacja, którą (nie przesadzam) trudno opisać w słowach wzrasta z momentem pojawienia się wokół tarczy słońca korony słonecznej! Mój filmik, który nagrywałam w czasie CZS jest pełen bełkotów i niecenzuralnych słów, które wyrzucałam z siebie nieświadomie niczym karabin maszynowy i nie nadaje się do publikacji!
Dodatkowy klimat dają ludzie, setki ludzi przeżywających ten sam wulkan emocji, krzyczach, piszczących, płaczących, ludzie z całego świata i bardzo różni, czasem niezłe świry oraz wiele wiele uśmiechów dookoła i pozytywnej energii.

Jestem zarażona i z niecierpliwością czekam na CZS w 2 lipca 2019 roku w Chile  i Argentynie

namiotnaszdom1

CZEŚĆ! Nazywamy się Daria i Marcin i oprócz łączącego nas małżeństwa mamy wspólną miłość do podróży. W 2013 roku postanowiliśmy zmienić nasze życie, więc wsiedliśmy na rowery i wspólnie zwiedzamy świat w naszej niekończącej się wyprawie, która trwa do dziś

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *